+48 792 101 777
          PL | EN | DE
Menu
Panorama Racławicka we Wrocławiu
März 26, 2018
Scroll
Book Now
Loading...

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Znajdująca się na ul. Purkyniego Panorama to współczesny relikt kultury masowej. Panorama Racławicka- obraz, jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna, wyjątkowa. Punkt obowiązkowy na mapie każdego turysty, który postanowił poznać i odwiedzić Wrocław.

Na czym polega jej wyjątkowość?

Wyobraźmy sobie wielkie malowidło (o wymiarach 15x114m), które przy użyciu różnorodnych zabiegów malarskich, jest w stanie nie tylko przedstawić nam, ale również stworzyć iluzję przestrzenną zupełnie innego krajobrazu. Perspektywa, oświetlenie, stworzony teren niemalże przenosi nas w czasie, dając poczucie znajdowania się w zupełnie innym, równoległym miejscu i czasie. Cała immersja daje nam poczucie efektu 3D, w której bierzemy aktywny udział. Brzmi niesamowicie, prawda? Taka właśnie jest Panorama Racławicka, obraz który doceni nie tylko specjalista i miłośnik sztuki.

Słów kilka o historii

Malarz, Jan Styka, wraz ze współpracującym z nim Wojciechem Kossakiem stał się oficjalnie pomysłodawcą stworzonego dzieła. Jego główną rolą miało być upamiętnienie tradycyji narodowych, oraz podkreślenie wygranej bitwy pod Racławicami (1794 rok). Płótno, do stworzenia wyjątkowego malowidła, sprowadzane było aż z Brukseli, a sam proces twórczy zajął niecałe 9 miesięcy(!). Zaraz po otwarciu cieszyła się ogromną popularnością i uznawana była za prawdziwe dzieło sztuki, zwłaszcza wśród turystów ze Lwowa. Po dziś dzień nosi miano wyjątkowej i chętnie odwiedzana jest przez przejezdnych. Wśród gości wymienić można takie cenione osobistości jak Jan Paweł II czy Czesław Miłosz. Po wpisaniu w Google “Wrocław Panorama Racławicka” możemy bliżej poznać historyczne detale tego miejsca.

Mała Rotunda i Hol Główny

Dobudowana część aranżacji, do której przejść można z holu głównego. Dodatkowe pomieszczenie zbudowano zwłaszcza na potrzeby edukacji. Znajdziemy tam zbiór zapisów i informacji, które mają przybliżyć nam bitwę pod Racławicami, oraz zarys historyczny obrazu. Cały projekt skonstruowany jest z najmniejszymi detalami (np. laserami zaznaczono dokładne strony ataku i manewry bitewne). Wszystkie elementy obrazu są dokładnie opisane i zestawione z wizjami twórców.

Wystawy dodatkowe

Oprócz głównej atrakcji stworzone są też tzw. wystawy tymczasowe. Znajdziemy min:
wystawę pt Dostojni Goście, która ukazuje dokładnie udokumentowane i sfotografowane wizyty szanowanych gości historycznych i współczesnych
wystawę poświęconą ekslibrisom Tadeusza Kościuszki

Kiedy i gdzie?

Wrocław, Panorama Racławicka mieści się niedaleko Muzeum Narodowego, na wspomnianej już ulicy Purkyniego. Dojechać tam możemy tramwajami linii 2, 10, oraz autobusami A i N. Niedaleko znajdująca się Galeria Dominikańska skomunikowana jest dodatkowo liniami tramwajowymi 4, 5, 9, 10 i 12.
Pamiętajmy iż godziny odwiedzin są różne, uzależnione od sezonu turystycznego. W sezonie letnim (od kwietnia do października) wizyty możliwe są od 8:30 do 19:00. W pozostałe miesiące, w tygodniu, od 8:30 do 16:00, a w weekendy od 9:30 do 17:00 (sobota) i do 18:00 (niedziela). Seanse odbywają się co 30 min, dlatego proponujemy wizyty w okolicach pełnych godzin. Dostępne języki dla grup wycieczkowych to min. angielski, francuski, japoński i grecki.

Panorama Racławicka bilety

Bilety nabyć możemy w dwojaki sposób. Po pierwsze, w kasie budynku samej Panoramy. Po drugie, na stronie internetowej. Zapłacić za nie możemy za pomocą systemu Blik, kartą kredytową lub przelewem elektronicznym. Co ważne, ze względu na ogromne zainteresowanie, rezerwacja biletów indywidualnych nie jest możliwa. Każdy seans i wizyta składać się może z maksymalnie 85 osób, dlatego w przypadku dużych wycieczek zalecamy wczesną rezerwację terminów (nawet z 7-dniowym wyprzedzeniem). W zamówieniu rezerwacji niezbędne jest podanie daty, przedziałów czasowych seansu, ilości osób w grupie i NIPu firmy.

Odbiór biletów musi nastąpić 30min przed wizytą.

Panorama Racławicka cennik

Bilet normalny to koszt 30 zł. Bilet ulgowy, który należy się młodzieży, studentom, rencistom i nauczycielom to 25 zł. Bilet rodzinny, czyli bilet skierowany dla dwóch rodziców i ich dzieci to 23 zł za osobę. Bezpłatne wejście należy się dzieciom do 7 roku życia oraz pracownikom muzeów.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.