+48 792 101 777
          PL | EN | DE
Menu
Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu
Marzec 26, 2018
Scroll
Book Now
Loading...

Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu

A właściwie: Dzielnica Czterech Świątyń, która symbolizuje otwartość miasta oraz jego szacunek do innych wyznań i nacji. Uważana za miejsce dialogu, spotkań i wzajemnej tolerancji.

Dzielnica znajduje się nieopodal Rynku, ograniczona ulicami Kazimierza Wielkiego, Św. Mikołaja, Pawła Włodkowica i Św. Antoniego. Nazywana tak początkowo przez mieszkańców, a następnie, w 1995 roku uznana również przez turystów i media. Jej popularność wiąże się głównie z sakralnej zabudowy. W odległości jedynie 300 metrów znajdziemy w niej prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Synagogę pod Białym Bocianem, rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy i ewangelicko- augsburski kościół Opatrzności Bożej. Wszystko to zwieńczone jest działaniem Rady Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, która od 1996 roku dba o historię i wyjątkowość tego miejsca.

Przez wiele lat dzielnica była umowną kwestią, która nie widniała jako miejsce zabytkowe i godne odwiedzin. Wiele turystów, czy nawet mieszkańców nie wiedziało o jej istnieniu i ogromnych walorach społecznych. W 2005 roku połączoną ją ścieżką kulturową i uznana została za pomnik Historii. Spowodowało to gwałtowny wzrost popularności i dziś jest to miejsce obowiązkowe dla zwiedzających i turystów.

By podkreślić jak ważna dla miasta jest owa dzielnica, poproszono znaną lokalną artystkę, Ewę Rosssano, o stworzenie symbolu tego miejsca. W ten oto sposób, w 2012 roku, powstała Kryształowa Planeta.

Wydarzenia kulturowe, społeczne i edukacyjne

Oprócz oczywistych walorów historycznych i społecznych, miejsce to tętni życiem, kulturą i chęcią propagowania wzajemnego poszanowania. W Synagodze regularnie odbywają się wydarzenia artystyczne, a także koncerty czy wystawy. Cykl tych wydarzeń nazywany jest “Latem w Synagodze pod Białym Bocianem”. W 2018 roku tematem przewodnim była pieśni w językach jidysz i ladino. Stała wystawa „Historia odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku” ukazuje wieloletnią historię Żydów. Wstęp jest wolny i dostępny dla każdego.
Wszystko to uzupełniają lokalne bary, restauracje i kluby. By zasmakować różnić kulturowych, zjeść coś wyjątkowego polecamy min La Maddalenę (ul. Włodkowica), która oferuje najpiękniej podane przystawki i przepyszny krem z czerwonej soczewicy.

Kino Nowe Horyzonty

W dzielnicy od kilku lat ( od 2001) widnieje kino o nazwie “Nowe Horyzonty”. Jego zamysł mocno wpisuje się w charakterystykę tego miejsca. Kino przedstawia nam dzieła niszowe, europejskie czy azjatyckie, które nie są tak popularne w tradycyjnych, dużych multipleksach. Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda kinematografia w zakątkach całego świata, warto wziąć udział chociażby w Festiwalach Kina Hiszpańskiego, Nocnym Kinie Akademickim czy transmisji tradycyjnego baletu z Moskwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *