+48 792 101 777
          PL | EN | DE
Menu
Ostrów Tumski – czyli dlaczego Wrocław nazywany jest drugą Wenecją?
Marzec 26, 2018
Scroll
Book Now
Loading...

Ostrów Tumski – czyli dlaczego Wrocław nazywany jest drugą Wenecją?

Miejsce przepełnione romantycznymi historiami, długimi deptakami i zabytkami, które przypominają nam o upływającym czasie. Punkt obowiązkowy dla każdych przejezdnych, ale również duma samych mieszkańców. Przed Państwem wyjątkowy Ostrów Tumski we Wrocławiu.

Prawda jest taka, że to właśnie Ostrów Tumski, Wrocław chwali sobie i ceni naprawdę mocno. Co chwila odbywają się tam renowacje, powstają nowe alejki, zmienia się aranżacja terenów zielonych. Nic dziwnego, skoro jest to serce historii tego miasta.
Najstarsza osada odkryta na terenie Wrocławia pochodziła z X wieku. To właśnie ją, na terenie obecnego Ostrowa, odkryto i pozostawiano ku czci pozostawionych wspomnień. Kamienie i budowle z pogranicza XI i XII wieku otoczone są opływającą z każdej strony Odrą. Ówczesny zamek został rozbudowany w XIII wieku, a jego szczątki obejrzeć możemy na dzisiejszej ulicy Świętego Marcina. O ile na początku widniał jako oddzielna wyspa, dziś, po zasypaniu wału, połączony jest z rynkiem i Uniwersytetem Wrocławskim. Ówczesny azyl dla przestępców dziś jest sercem i najpiękniejszym miejscem w stolicy Dolnego Śląska.

Ciężko powiedzieć co tak naprawdę najbardziej zapiera dech w piersiach. Zwolennicy historii stwierdzą najprawdopodobniej iż jest to późnoromański kościół Św. Idziego lub Katedra pw. Jana Chrzciciela. Turyści chętnie odwiedzają tereny Ostrowa ze względu na Muzeum Archidiecezjalne, które od setek lat gromadzi sztukę sakralną (min. “Księgę Henrykowską” z pierwszym, zachowanym zdaniem napisanym w języku polskim).

Prawda jest taka, że Ostrów Tumski słynie ze swoich licznych mostów, łączących różne brzegi miasta. Pięknie oświetlona rzeka, ulice, deptaki spacerowe i zadbana zieleń to połączenie idealne dla miłośników historii i spokoju. Nie bez powodu Wrocław nazywany jest drugą Wenecją. To właśnie w tym regionie miasta, można zrozumieć, dlaczego nadano mu takie miano.
Znajdujący się na Ostrowie tzw. Most Zakochanych (znany bardziej jako Most Tumski) to idealne miejsce dla wszystkich par. Stalowa konstrukcja powstała w 1889 roku, dziś jest symbolem miłości. Na dowód wiecznych uczuć, zakochane pary, umieszczają na konstrukcji kłódki, wrzucając do rzeki klucz. Niedaleko znajdujący się Most Piaskowy z 1861 roku to niegdyś najkrótsza i najchętniej uczęszczana droga.
Wszystko to zwieńczone jest słynnym Latarnikiem z Wrocławia, który gdy zajdzie słońce, zapala ręcznie 103 zabytkowe latarnie. By cofnąć się w czasie, polecamy zwłaszcza klimatyczny spacer po zmroku.

W wolnej chwili, gdy pojawią się już pierwsze, wiosenne promienie słońca warto usiąść na chwilę przy Bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Wśród mieszkańców uważa się iż jest to jedno z najpiękniejszych miejsc spacerowych miasta. Piękny widok rozciąga się na cały Ostrów i promenadę. To tu odbywają się festyny oraz wycieczki kajakarskie.

Ostrów Tumski, Wrocław, zwiedzanie… to słowa wprost idealnie opisujące wspólny, udany wyjazd. Jeśli nie wiedziałeś do tej pory odkąd rozpocząć swoją przygodę, proponujemy wsiąść w tramwaje (min 17, 6, 10), lub autobusy (np. A, N) i ruszyć wprost na starą wyspę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *